TÜRKIYE`DE ILK VE TEK

resim2

Türkiye’nin ugra ile Tescillenen Ilk ve Tek Matbaasi Flok Ambalaj Oldu

Agustos ayinda BRC-IoP Kalite Belgesini AA Grade ile yenileyen Flok Ambalaj, Türkiye’nin ilk ugra belgesini de elde etti. ugra Sertifikasyonu, Matbaanin toplam sekiz ISO standardina sahip oldugunu, tescil ediyor.

AKIF TATLISU – Karton Gida Ambalaji konusunda Türkiye’nin en önemli ilk bes matbaasindan biri olan Flok Ambalaj, ugra Belgesi ile ispatladigi baski kalitesi sayesinde bu belgeye sahip ilk Türk matbaasi oldu. Kisisel bir yorum olarak eklemek isterim ki Flok Ambalaj Türkiye’de gezdigimiz çok sayida matbaa içinde tüm hijyen, düzen ve laboratuvar titizligindeki baski odalari ile ön plana çikan iki matbaadan biri. Öyle ki matbaayi gezen pek çok yabanci müsteri ve matbaacinin da hayran kaldigi bir üretim tesisi.

Türkiye’de ilk ve tek

resim1_flokMatbaanin Üretim Müdürü Riza Maden, Pantone matbaasi olduklarini, anlatiyor. Bu sebeple ikinci adimin Pantone Belgelendirmesi olacagini, söyleyen Maden, ilk asamada FOGRA yerine ugra standartlarini tercih sebeplerini de tüm standardizasyon çalismalarini büyük titizlikle yürütmeleri ve çok detayli olarak birçok farkli açidan denetlenmek istemeleri, olarak özetliyor. FOGRA’nin önemine dikkat çekerek bugüne kadar 18 matbaada FOGRA PSO standardizasyon tescili yapildigini ancak Flok Ambalaj olarak ugra’nin Türkiye’deki ilk ve tek belgelendirdigi matbaa olmayi seçtiklerini anlatan Maden, Odak Bilgi Teknolojileri’nin uzmanligi ve ugra denetçisi Göksel Sen’in rehberligi ile sahip olduklari tescilin 8 kriter üzerinden yapildigini, anlatiyor. Maden, Isviçre’den gelen denetçi tarafindan toplam 8 kriterden 7’sinin Flok Ambalaj bünyesinde yapildigi 8’inci kriter için baski örneklerinin Isviçre’de ölçülerek belgenin çok yüksek bir skorla alindigini, sözlerine ekliyor.

ugra’nin farki

ugra belgesi sadece ISO 12647-2 PSO standardini kapsamiyor. Belge tam olarak ISO 12647-2’nin yani sira ISO 9000, ISO 15930, ISO 15076, ISO 12646, ISO 12647-7 ve ISO 3664 standartlarini da denetliyor ve tescil ediyor. Bu haliyle bir bütün olarak Organizasyon ve Dokümantasyondan baslayip Baskiya uzanan sürecin tamaminin standardizasyonunu onaylayan belgenin, alinma süreci epeyce yorucu ve zahmetli bir dizi islemleri kapsiyor. Flok Ambalaj ugra müracaati öncesinde SGS’den aldigi BRC-IoP Belgesi ile zaten pek çok basamagi atlamis durumdaydi, diyor Maden ve ugra’nin en önemli kazanimlarindan biri olarak da istenen organizasyon kitapçigini isaret ediyor. ugra,  standardizasyon için müracaat eden matbaadan üretimin tüm asamalarini anlatan, detaylandiran bir kitapçik hazirlamasini istiyor. Aslinda bu kitapçik böylelikle matbaanin da üretim manifestosu olarak ortaya çikiyor. Iki türlü avantaj sagladigini söyleyebiliriz; matbaa müsterilerine üretimin ispatlanmasi için bir referans ve matbaadaki herhangi bir asamadaki ise baslayan herkesin üretimin hangi degerlerle nasil gerçeklestirilecegine dair rehber olarak nitelenecek hazir bir üretim kitabi ile üretime hizli intibaki. Maden, belgelendirme sürecini söyle anlatiyor:

ugra Belgelendirme süreci

“Flok Ambalaj olarak ugra’ya müracaat eden ilk matbaa olmamiz çok hizli hareket etmemize ragmen bizim için 1,5 aya uzanan bir süreci beraberinde getirdi. Belgelendirmenin gerektirdigi yatirimlarin sonrasinda tüm detaylari içeren hazirliklarimizi tamamlayarak basladik. CtP’den baskiya tüm is akislarini gerçeklestirdik ve denetime hazir hale geldik.

resim3_flokBelgeyi almaya hazir oldugumuzu taahhüt ettik. ugra belgesinde farkli olarak “yerinde denetim” söz konusu. Sabah 08:30’da baslayip aksam 19:00’da sonlanan bir denetim geçirdik. Zorlu bir süreç oldugunu söylemeliyim. Çünkü sadece baskinin kalitesine degil, baski süresine, fire sayisina kadar denetlenen bir süreçti. Onayli tabakaya geçisin çok hizli bir sekilde gerçeklestirilmesi gerekiyordu. Bizim için de Göksel Bey için de heyecanli bir süreçti, basariyla astik. 8 inci kriter için onayli tabakanin Isviçre’de onaylanmasi sonucunda yüksek bir skorla belgeyi almaya hak kazandik. Flok Ambalaj olarak önemli bir adim attigimizi söylemek gerek. Diger ambalaj matbaalari için de örnek olusturacagimizi umuyor ve diliyorum. Cihazlarin kalibre edilme seklinden baskiya hazirlamaya uzanan tüm süreçleri içeren kitapçik hazirlama zorunlulugu da çok faydali bir kazanç oldu. Flok Ambalaj olarak ugra’ya sahip olabilmemiz konusunda BRC-IoP sertifikasyonunun önemli bir katkisi oldu. Zaten en siki belgelendirme firmasi olarak bilinen SGS sirketinden özellikle aldigimiz BRC-IoP Belgesine de bu sene Versiyon 5 ile girdik ve ancak bes minör ile verilebilen AA Grade ile bu belgeyi aldik. Iki belgenin örtüsen noktalarinin kazanimlarindan da istifade ettik.”

Peki ya BRC-IoP nedir?

BRC-IoP Belgesi de kalitede ürün güvenliginin ispatlandigi bir sertifikasyon. Bu belgelendirme ile ilgili olarak da sirketin Kalite Güvence ve Yasal Isler Müdürü Ümit Öztek, bilgi verdi: “BRC-IoP, kalitemizin sürdürülebilir oldugunu kanitlayan bir belge. Üretime profesyonel bir bakis açisi getiren ve özgüvenimizi pekistiren bir süreç oldugunu söylemeliyim. Bu belge bize ekibin künyelerini de içeren bir damga veriyor. Bu damga müsterilerimizin bizi tercih ettiklerinde en iyi matbaa ile karsi karsiya olduklarini gösteren bir belge olarak kalitemizi, tescilliyor. Hangi asamada tescilliyor, buna da deginelim;

resim5_flokBRC IoP bütün çalisanlari kalite güvence & kalite kontrol sistemine dahil eden bir bütün. Bu sistem ile güvenli gida üretimini destekleyen insan sagligina uygun güvenli ambalajlarin üretilmesini sagliyoruz. Tüm çalisanlari sistemin içine dahil eden -ki bahçivandan üretim müdürüne kadar, binanin fiziki durum ve korumasindan baski alaninda bulunacak kimyasal miktarlarina kadar ve tabii ki baski asamasini da dahil ederek detaylandiran bir belgelendirme.

Flok Ambalaj’da tüm süreçler dahilinde kalite kontrol ve üretimle tamamen bir entegrasyon içinde çalisiyoruz. Satin alma da buna dahildir. Üretimin talebini alan satin alma bizimle irtibata geçer. Satin almanin yapilacagi tedarikçiyi denetime gideriz. Bu denetim matbaanin ölçeklerine uygun bir tedarikçi olup olmadigini belirler. Üretim kaliteyi onaylar, biz kalite güvence olarak tedarikçinin denetimini gerçeklestiririz, fiyat en son asamada gelir. Bu süreç BRC’nin küçük bir parçasi. Kalite Güvence departmaninin bir de kalite kontrol ekibi var ki bu matbaada kalite kontrol sadece son ürün üzerinden degil, her asamada yapilan bir islemdir.

 CtP, mürekkep laboratuvari, baski, kesim, yaldiz, ayiklama her asamanin kendi kalite kontrolcüsü bulunur ve en sonda bir kalite kontrol bulunur. Biz Kalite Güvence ekibi olarak 9 kisilik bir ekibiz. Her baskiyi, her ürünü kontrol eden ve kendiliginden çalisan bir sistem olusturduk ve bu sistemi bir sürece bagladik. Bizi bu konuda denetleyen ve onaylayan ise Global bir firma SGS Türkiye belgelendirme kurulusudur.”

Flok Ambalaj’in tam bir titizlik ile çalistigini ve hatali ya da yüksek kalite içermeyen bir üretim yapmasinin neredeyse mümkün olmadigini gördükten sonra yapilan tüm bu yatirimlarin ticari karsiligini görüp görmedigi en önemli soru haline geldi. Çünkü özellikle iç piyasadaki fiyat baskisi ve fiyat kirma depresyonu hep bu yatirimlarin önünde bir engel olusturur. Maden, bu konuda bizi teyid ediyor: “Sadece cihazlarin yillik kalibrasyonlari bile önemli bir yatirim harcamasi gerektiriyor ki biz mesela burada bir mürekkep laboratuvari kurduk. Herhangi bir mürekkep üreticisinin sahip oldugu gerekli ekipmanlari bünyemizde olusturduk, Mürekkep karisim laboratuvarimizda  mürekkep tedarikçilerimizden aldigimiz konsantre ürünlerle, tüm pantone kodlarini bünyemizde üretebiliyoruz. Dolayisiyla yaptigimiz tüm yatirimlarla birlikte is anlaminda bir tatmin söz konusu ama ancak bunun elbette ticari bir yönü de var. Bu yatirimlarin karsiligini görebilmemiz için bu kaliteyi gerektirdigi fiyata satabilmemiz lazim. Ancak iç piyasada bu kaliteyi ölçen bir puantaj yok. Bu sebeple fiyat baskisi bizi ihracata yönlendiriyor. Iç piyasada var olan tamamen bir satin alma odakli, fiyat noktasindan hareketle yürüyen isler bize uygun degil. Müsteri konusunda bizi anlayan yatirimlari gören ve buna göre bize is veren bir müsteri potansiyeli elde etmek istiyoruz.”

35 yildir ayni çizgide

Flok Ambalaj kurucusu ve sahibi Bekir Yekeler de bu konuda Maden’i tasdik ediyor. Geçen 35 yil içinde üretim konusundaki hassasiyetlerinden hiçbir zaman taviz vermediklerini anlatan Yekeler, global pazarda yarisan bir matbaayiz, diyor: “Dünya ne yapiyorsa onu yapiyoruz. Son nokta nedir? Bu sorunun cevabinin pesindeyiz. 35 yil sonra geldigimiz noktada iç pazar bizim için ilgilenmedigimiz bir alan. Kim, neyi, nasil yapiyor bilmiyoruz. Kendi içinde çalisan bir firmayiz. Bugüne kadar müsterilerimiz bizim için özel oldu. Müsteri odakli olduk. Fiyat kirmadik. Çalistigimiz her müsteri 15 -20 yildir çalistigimiz müsteri oldu bizim için. Avrupa’da bir plan ve program içinde çalisan uluslararasi bir pazar var. Eger baski bittiyse matbaa durur. Türkiye’de ise 7 gün 24 saat çalisma gibi bir inat var ki bu da fiyat baskisini ortaya çikariyor. Makineleri sürekli dolu tutmak için ortaya çikarilan bir fiyat kirma politikasindan bahsediyorum. Mesela, Avrupa’da bire üç çalisilir. Karton 100 ise fiyat 300’dür. Biz de 140 hatta 125’e çalisan matbaalar var. Bunu yaptiginizda katma deger olusturamazsiniz, çalisanin sosyal haklarini karsilayamazsiniz. Flok Ambalaj olarak bizim prensibimiz belirli saatlerde isimiz oldugu sürece çalismaktir. Finansimizi çok iyi tutariz. Her ayin sonunda bu firmayi kapatirsam borcum nedir hesabimizi yapariz. Pek çok matbaa bu hesabi yilda bir bile yapmiyor.

Biz de çalisanlarin çalisma süresi en az 15 yildir. 1984’den bu yana çalistigim usta var. Emekli ettigimiz çok sayida usta var. Eger çalisanin tüm haklarini zamaninda verirseniz, egitirseniz yatirim yaparsaniz yani insan kalitesini yükseltirseniz tüm Avrupa matbaalarindan öne geçersiniz. Böylelikle makine, malzeme tüm dünyada ayni olmasi esiginden insan kalitesi ile geçersiniz. Biz de öyle yapiyoruz.” Flok Ambalaj’in üretimin %80’i ihraç ediliyor. Direkt ya da dolayli olarak. Dolayisiyla fiyat baskisinin ortadan kalktigi bir durumda gerçek fiyatlar ile en üst düzeyde kalite ile üretim yapma imkani doguyor. Iç pazarda bunun basarili olamamasinin bir sebebini de “Satin alma neyi aldigini bilmiyor. Sadece kaça aldigini biliyor” diyerek açiklayan Yekeler’e göre “Türkiye’de satin almanin da egitimden geçmesi lazim.  En ucuza nasil alabilirim sorusu matbaaciligin sorunu olarak en önemli sebep.”

Isini dogru yapan bir matbaa

Söylesimizi takip eden matbaa turu sonunda iyice emin olduk ki Flok Ambalaj, tüm piyasa baskilarindan uzakta Hadimköy’deki üretim tesisinde yilin her günü 24 saat çalismak gayesinden uzak sadece en iyi baskiyi ve gidaya en uygun ambalaji üretmek gayesinde bir matbaa. Bu görüntüsü ile ülkemizin de yüz aki ambalajcilarindan biri haline gelen Matbaayi Türkiye’nin ilk ugra belgesi ve tüm bu titiz çalismalarindan dolayi tebrik ediyor ve basarilarinin devamini diliyoruz.

 

Makelenin aslina bu linkten http://www.matbaateknik.com.tr/turkiyenin-ugra-ile-tescillenen-ilk-ve-tek-matbaasi-flok-ambalaj-oldu/ ulasabilirsiniz.

Flok Ambalaj 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

FlokAmbalaj

TÜRKIYE`DE ILK VE TEK

resim2

Türkiye’nin ugra ile Tescillenen Ilk ve Tek Matbaasi Flok Ambalaj Oldu

Agustos ayinda BRC-IoP Kalite Belgesini AA Grade ile yenileyen Flok Ambalaj, Türkiye’nin ilk ugra belgesini de elde etti. ugra Sertifikasyonu, Matbaanin toplam sekiz ISO standardina sahip oldugunu, tescil ediyor.

AKIF TATLISU – Karton Gida Ambalaji konusunda Türkiye’nin en önemli ilk bes matbaasindan biri olan Flok Ambalaj, ugra Belgesi ile ispatladigi baski kalitesi sayesinde bu belgeye sahip ilk Türk matbaasi oldu. Kisisel bir yorum olarak eklemek isterim ki Flok Ambalaj Türkiye’de gezdigimiz çok sayida matbaa içinde tüm hijyen, düzen ve laboratuvar titizligindeki baski odalari ile ön plana çikan iki matbaadan biri. Öyle ki matbaayi gezen pek çok yabanci müsteri ve matbaacinin da hayran kaldigi bir üretim tesisi.

Türkiye’de ilk ve tek

resim1_flokMatbaanin Üretim Müdürü Riza Maden, Pantone matbaasi olduklarini, anlatiyor. Bu sebeple ikinci adimin Pantone Belgelendirmesi olacagini, söyleyen Maden, ilk asamada FOGRA yerine ugra standartlarini tercih sebeplerini de tüm standardizasyon çalismalarini büyük titizlikle yürütmeleri ve çok detayli olarak birçok farkli açidan denetlenmek istemeleri, olarak özetliyor. FOGRA’nin önemine dikkat çekerek bugüne kadar 18 matbaada FOGRA PSO standardizasyon tescili yapildigini ancak Flok Ambalaj olarak ugra’nin Türkiye’deki ilk ve tek belgelendirdigi matbaa olmayi seçtiklerini anlatan Maden, Odak Bilgi Teknolojileri’nin uzmanligi ve ugra denetçisi Göksel Sen’in rehberligi ile sahip olduklari tescilin 8 kriter üzerinden yapildigini, anlatiyor. Maden, Isviçre’den gelen denetçi tarafindan toplam 8 kriterden 7’sinin Flok Ambalaj bünyesinde yapildigi 8’inci kriter için baski örneklerinin Isviçre’de ölçülerek belgenin çok yüksek bir skorla alindigini, sözlerine ekliyor.

ugra’nin farki

ugra belgesi sadece ISO 12647-2 PSO standardini kapsamiyor. Belge tam olarak ISO 12647-2’nin yani sira ISO 9000, ISO 15930, ISO 15076, ISO 12646, ISO 12647-7 ve ISO 3664 standartlarini da denetliyor ve tescil ediyor. Bu haliyle bir bütün olarak Organizasyon ve Dokümantasyondan baslayip Baskiya uzanan sürecin tamaminin standardizasyonunu onaylayan belgenin, alinma süreci epeyce yorucu ve zahmetli bir dizi islemleri kapsiyor. Flok Ambalaj ugra müracaati öncesinde SGS’den aldigi BRC-IoP Belgesi ile zaten pek çok basamagi atlamis durumdaydi, diyor Maden ve ugra’nin en önemli kazanimlarindan biri olarak da istenen organizasyon kitapçigini isaret ediyor. ugra,  standardizasyon için müracaat eden matbaadan üretimin tüm asamalarini anlatan, detaylandiran bir kitapçik hazirlamasini istiyor. Aslinda bu kitapçik böylelikle matbaanin da üretim manifestosu olarak ortaya çikiyor. Iki türlü avantaj sagladigini söyleyebiliriz; matbaa müsterilerine üretimin ispatlanmasi için bir referans ve matbaadaki herhangi bir asamadaki ise baslayan herkesin üretimin hangi degerlerle nasil gerçeklestirilecegine dair rehber olarak nitelenecek hazir bir üretim kitabi ile üretime hizli intibaki. Maden, belgelendirme sürecini söyle anlatiyor:

ugra Belgelendirme süreci

“Flok Ambalaj olarak ugra’ya müracaat eden ilk matbaa olmamiz çok hizli hareket etmemize ragmen bizim için 1,5 aya uzanan bir süreci beraberinde getirdi. Belgelendirmenin gerektirdigi yatirimlarin sonrasinda tüm detaylari içeren hazirliklarimizi tamamlayarak basladik. CtP’den baskiya tüm is akislarini gerçeklestirdik ve denetime hazir hale geldik.

resim3_flokBelgeyi almaya hazir oldugumuzu taahhüt ettik. ugra belgesinde farkli olarak “yerinde denetim” söz konusu. Sabah 08:30’da baslayip aksam 19:00’da sonlanan bir denetim geçirdik. Zorlu bir süreç oldugunu söylemeliyim. Çünkü sadece baskinin kalitesine degil, baski süresine, fire sayisina kadar denetlenen bir süreçti. Onayli tabakaya geçisin çok hizli bir sekilde gerçeklestirilmesi gerekiyordu. Bizim için de Göksel Bey için de heyecanli bir süreçti, basariyla astik. 8 inci kriter için onayli tabakanin Isviçre’de onaylanmasi sonucunda yüksek bir skorla belgeyi almaya hak kazandik. Flok Ambalaj olarak önemli bir adim attigimizi söylemek gerek. Diger ambalaj matbaalari için de örnek olusturacagimizi umuyor ve diliyorum. Cihazlarin kalibre edilme seklinden baskiya hazirlamaya uzanan tüm süreçleri içeren kitapçik hazirlama zorunlulugu da çok faydali bir kazanç oldu. Flok Ambalaj olarak ugra’ya sahip olabilmemiz konusunda BRC-IoP sertifikasyonunun önemli bir katkisi oldu. Zaten en siki belgelendirme firmasi olarak bilinen SGS sirketinden özellikle aldigimiz BRC-IoP Belgesine de bu sene Versiyon 5 ile girdik ve ancak bes minör ile verilebilen AA Grade ile bu belgeyi aldik. Iki belgenin örtüsen noktalarinin kazanimlarindan da istifade ettik.”

Peki ya BRC-IoP nedir?

BRC-IoP Belgesi de kalitede ürün güvenliginin ispatlandigi bir sertifikasyon. Bu belgelendirme ile ilgili olarak da sirketin Kalite Güvence ve Yasal Isler Müdürü Ümit Öztek, bilgi verdi: “BRC-IoP, kalitemizin sürdürülebilir oldugunu kanitlayan bir belge. Üretime profesyonel bir bakis açisi getiren ve özgüvenimizi pekistiren bir süreç oldugunu söylemeliyim. Bu belge bize ekibin künyelerini de içeren bir damga veriyor. Bu damga müsterilerimizin bizi tercih ettiklerinde en iyi matbaa ile karsi karsiya olduklarini gösteren bir belge olarak kalitemizi, tescilliyor. Hangi asamada tescilliyor, buna da deginelim;

resim5_flokBRC IoP bütün çalisanlari kalite güvence & kalite kontrol sistemine dahil eden bir bütün. Bu sistem ile güvenli gida üretimini destekleyen insan sagligina uygun güvenli ambalajlarin üretilmesini sagliyoruz. Tüm çalisanlari sistemin içine dahil eden -ki bahçivandan üretim müdürüne kadar, binanin fiziki durum ve korumasindan baski alaninda bulunacak kimyasal miktarlarina kadar ve tabii ki baski asamasini da dahil ederek detaylandiran bir belgelendirme.

Flok Ambalaj’da tüm süreçler dahilinde kalite kontrol ve üretimle tamamen bir entegrasyon içinde çalisiyoruz. Satin alma da buna dahildir. Üretimin talebini alan satin alma bizimle irtibata geçer. Satin almanin yapilacagi tedarikçiyi denetime gideriz. Bu denetim matbaanin ölçeklerine uygun bir tedarikçi olup olmadigini belirler. Üretim kaliteyi onaylar, biz kalite güvence olarak tedarikçinin denetimini gerçeklestiririz, fiyat en son asamada gelir. Bu süreç BRC’nin küçük bir parçasi. Kalite Güvence departmaninin bir de kalite kontrol ekibi var ki bu matbaada kalite kontrol sadece son ürün üzerinden degil, her asamada yapilan bir islemdir.

 CtP, mürekkep laboratuvari, baski, kesim, yaldiz, ayiklama her asamanin kendi kalite kontrolcüsü bulunur ve en sonda bir kalite kontrol bulunur. Biz Kalite Güvence ekibi olarak 9 kisilik bir ekibiz. Her baskiyi, her ürünü kontrol eden ve kendiliginden çalisan bir sistem olusturduk ve bu sistemi bir sürece bagladik. Bizi bu konuda denetleyen ve onaylayan ise Global bir firma SGS Türkiye belgelendirme kurulusudur.”

Flok Ambalaj’in tam bir titizlik ile çalistigini ve hatali ya da yüksek kalite içermeyen bir üretim yapmasinin neredeyse mümkün olmadigini gördükten sonra yapilan tüm bu yatirimlarin ticari karsiligini görüp görmedigi en önemli soru haline geldi. Çünkü özellikle iç piyasadaki fiyat baskisi ve fiyat kirma depresyonu hep bu yatirimlarin önünde bir engel olusturur. Maden, bu konuda bizi teyid ediyor: “Sadece cihazlarin yillik kalibrasyonlari bile önemli bir yatirim harcamasi gerektiriyor ki biz mesela burada bir mürekkep laboratuvari kurduk. Herhangi bir mürekkep üreticisinin sahip oldugu gerekli ekipmanlari bünyemizde olusturduk, Mürekkep karisim laboratuvarimizda  mürekkep tedarikçilerimizden aldigimiz konsantre ürünlerle, tüm pantone kodlarini bünyemizde üretebiliyoruz. Dolayisiyla yaptigimiz tüm yatirimlarla birlikte is anlaminda bir tatmin söz konusu ama ancak bunun elbette ticari bir yönü de var. Bu yatirimlarin karsiligini görebilmemiz için bu kaliteyi gerektirdigi fiyata satabilmemiz lazim. Ancak iç piyasada bu kaliteyi ölçen bir puantaj yok. Bu sebeple fiyat baskisi bizi ihracata yönlendiriyor. Iç piyasada var olan tamamen bir satin alma odakli, fiyat noktasindan hareketle yürüyen isler bize uygun degil. Müsteri konusunda bizi anlayan yatirimlari gören ve buna göre bize is veren bir müsteri potansiyeli elde etmek istiyoruz.”

35 yildir ayni çizgide

Flok Ambalaj kurucusu ve sahibi Bekir Yekeler de bu konuda Maden’i tasdik ediyor. Geçen 35 yil içinde üretim konusundaki hassasiyetlerinden hiçbir zaman taviz vermediklerini anlatan Yekeler, global pazarda yarisan bir matbaayiz, diyor: “Dünya ne yapiyorsa onu yapiyoruz. Son nokta nedir? Bu sorunun cevabinin pesindeyiz. 35 yil sonra geldigimiz noktada iç pazar bizim için ilgilenmedigimiz bir alan. Kim, neyi, nasil yapiyor bilmiyoruz. Kendi içinde çalisan bir firmayiz. Bugüne kadar müsterilerimiz bizim için özel oldu. Müsteri odakli olduk. Fiyat kirmadik. Çalistigimiz her müsteri 15 -20 yildir çalistigimiz müsteri oldu bizim için. Avrupa’da bir plan ve program içinde çalisan uluslararasi bir pazar var. Eger baski bittiyse matbaa durur. Türkiye’de ise 7 gün 24 saat çalisma gibi bir inat var ki bu da fiyat baskisini ortaya çikariyor. Makineleri sürekli dolu tutmak için ortaya çikarilan bir fiyat kirma politikasindan bahsediyorum. Mesela, Avrupa’da bire üç çalisilir. Karton 100 ise fiyat 300’dür. Biz de 140 hatta 125’e çalisan matbaalar var. Bunu yaptiginizda katma deger olusturamazsiniz, çalisanin sosyal haklarini karsilayamazsiniz. Flok Ambalaj olarak bizim prensibimiz belirli saatlerde isimiz oldugu sürece çalismaktir. Finansimizi çok iyi tutariz. Her ayin sonunda bu firmayi kapatirsam borcum nedir hesabimizi yapariz. Pek çok matbaa bu hesabi yilda bir bile yapmiyor.

Biz de çalisanlarin çalisma süresi en az 15 yildir. 1984’den bu yana çalistigim usta var. Emekli ettigimiz çok sayida usta var. Eger çalisanin tüm haklarini zamaninda verirseniz, egitirseniz yatirim yaparsaniz yani insan kalitesini yükseltirseniz tüm Avrupa matbaalarindan öne geçersiniz. Böylelikle makine, malzeme tüm dünyada ayni olmasi esiginden insan kalitesi ile geçersiniz. Biz de öyle yapiyoruz.” Flok Ambalaj’in üretimin %80’i ihraç ediliyor. Direkt ya da dolayli olarak. Dolayisiyla fiyat baskisinin ortadan kalktigi bir durumda gerçek fiyatlar ile en üst düzeyde kalite ile üretim yapma imkani doguyor. Iç pazarda bunun basarili olamamasinin bir sebebini de “Satin alma neyi aldigini bilmiyor. Sadece kaça aldigini biliyor” diyerek açiklayan Yekeler’e göre “Türkiye’de satin almanin da egitimden geçmesi lazim.  En ucuza nasil alabilirim sorusu matbaaciligin sorunu olarak en önemli sebep.”

Isini dogru yapan bir matbaa

Söylesimizi takip eden matbaa turu sonunda iyice emin olduk ki Flok Ambalaj, tüm piyasa baskilarindan uzakta Hadimköy’deki üretim tesisinde yilin her günü 24 saat çalismak gayesinden uzak sadece en iyi baskiyi ve gidaya en uygun ambalaji üretmek gayesinde bir matbaa. Bu görüntüsü ile ülkemizin de yüz aki ambalajcilarindan biri haline gelen Matbaayi Türkiye’nin ilk ugra belgesi ve tüm bu titiz çalismalarindan dolayi tebrik ediyor ve basarilarinin devamini diliyoruz.

 

Makelenin aslina bu linkten http://www.matbaateknik.com.tr/turkiyenin-ugra-ile-tescillenen-ilk-ve-tek-matbaasi-flok-ambalaj-oldu/ ulasabilirsiniz.

Flok Ambalaj 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.
FlokAmbalaj

TÜRKIYE`DE ILK VE TEK

resim2

Türkiye’nin ugra ile Tescillenen Ilk ve Tek Matbaasi Flok Ambalaj Oldu

Agustos ayinda BRC-IoP Kalite Belgesini AA Grade ile yenileyen Flok Ambalaj, Türkiye’nin ilk ugra belgesini de elde etti. ugra Sertifikasyonu, Matbaanin toplam sekiz ISO standardina sahip oldugunu, tescil ediyor.

AKIF TATLISU – Karton Gida Ambalaji konusunda Türkiye’nin en önemli ilk bes matbaasindan biri olan Flok Ambalaj, ugra Belgesi ile ispatladigi baski kalitesi sayesinde bu belgeye sahip ilk Türk matbaasi oldu. Kisisel bir yorum olarak eklemek isterim ki Flok Ambalaj Türkiye’de gezdigimiz çok sayida matbaa içinde tüm hijyen, düzen ve laboratuvar titizligindeki baski odalari ile ön plana çikan iki matbaadan biri. Öyle ki matbaayi gezen pek çok yabanci müsteri ve matbaacinin da hayran kaldigi bir üretim tesisi.

Türkiye’de ilk ve tek

resim1_flokMatbaanin Üretim Müdürü Riza Maden, Pantone matbaasi olduklarini, anlatiyor. Bu sebeple ikinci adimin Pantone Belgelendirmesi olacagini, söyleyen Maden, ilk asamada FOGRA yerine ugra standartlarini tercih sebeplerini de tüm standardizasyon çalismalarini büyük titizlikle yürütmeleri ve çok detayli olarak birçok farkli açidan denetlenmek istemeleri, olarak özetliyor. FOGRA’nin önemine dikkat çekerek bugüne kadar 18 matbaada FOGRA PSO standardizasyon tescili yapildigini ancak Flok Ambalaj olarak ugra’nin Türkiye’deki ilk ve tek belgelendirdigi matbaa olmayi seçtiklerini anlatan Maden, Odak Bilgi Teknolojileri’nin uzmanligi ve ugra denetçisi Göksel Sen’in rehberligi ile sahip olduklari tescilin 8 kriter üzerinden yapildigini, anlatiyor. Maden, Isviçre’den gelen denetçi tarafindan toplam 8 kriterden 7’sinin Flok Ambalaj bünyesinde yapildigi 8’inci kriter için baski örneklerinin Isviçre’de ölçülerek belgenin çok yüksek bir skorla alindigini, sözlerine ekliyor.

ugra’nin farki

ugra belgesi sadece ISO 12647-2 PSO standardini kapsamiyor. Belge tam olarak ISO 12647-2’nin yani sira ISO 9000, ISO 15930, ISO 15076, ISO 12646, ISO 12647-7 ve ISO 3664 standartlarini da denetliyor ve tescil ediyor. Bu haliyle bir bütün olarak Organizasyon ve Dokümantasyondan baslayip Baskiya uzanan sürecin tamaminin standardizasyonunu onaylayan belgenin, alinma süreci epeyce yorucu ve zahmetli bir dizi islemleri kapsiyor. Flok Ambalaj ugra müracaati öncesinde SGS’den aldigi BRC-IoP Belgesi ile zaten pek çok basamagi atlamis durumdaydi, diyor Maden ve ugra’nin en önemli kazanimlarindan biri olarak da istenen organizasyon kitapçigini isaret ediyor. ugra,  standardizasyon için müracaat eden matbaadan üretimin tüm asamalarini anlatan, detaylandiran bir kitapçik hazirlamasini istiyor. Aslinda bu kitapçik böylelikle matbaanin da üretim manifestosu olarak ortaya çikiyor. Iki türlü avantaj sagladigini söyleyebiliriz; matbaa müsterilerine üretimin ispatlanmasi için bir referans ve matbaadaki herhangi bir asamadaki ise baslayan herkesin üretimin hangi degerlerle nasil gerçeklestirilecegine dair rehber olarak nitelenecek hazir bir üretim kitabi ile üretime hizli intibaki. Maden, belgelendirme sürecini söyle anlatiyor:

ugra Belgelendirme süreci

“Flok Ambalaj olarak ugra’ya müracaat eden ilk matbaa olmamiz çok hizli hareket etmemize ragmen bizim için 1,5 aya uzanan bir süreci beraberinde getirdi. Belgelendirmenin gerektirdigi yatirimlarin sonrasinda tüm detaylari içeren hazirliklarimizi tamamlayarak basladik. CtP’den baskiya tüm is akislarini gerçeklestirdik ve denetime hazir hale geldik.

resim3_flokBelgeyi almaya hazir oldugumuzu taahhüt ettik. ugra belgesinde farkli olarak “yerinde denetim” söz konusu. Sabah 08:30’da baslayip aksam 19:00’da sonlanan bir denetim geçirdik. Zorlu bir süreç oldugunu söylemeliyim. Çünkü sadece baskinin kalitesine degil, baski süresine, fire sayisina kadar denetlenen bir süreçti. Onayli tabakaya geçisin çok hizli bir sekilde gerçeklestirilmesi gerekiyordu. Bizim için de Göksel Bey için de heyecanli bir süreçti, basariyla astik. 8 inci kriter için onayli tabakanin Isviçre’de onaylanmasi sonucunda yüksek bir skorla belgeyi almaya hak kazandik. Flok Ambalaj olarak önemli bir adim attigimizi söylemek gerek. Diger ambalaj matbaalari için de örnek olusturacagimizi umuyor ve diliyorum. Cihazlarin kalibre edilme seklinden baskiya hazirlamaya uzanan tüm süreçleri içeren kitapçik hazirlama zorunlulugu da çok faydali bir kazanç oldu. Flok Ambalaj olarak ugra’ya sahip olabilmemiz konusunda BRC-IoP sertifikasyonunun önemli bir katkisi oldu. Zaten en siki belgelendirme firmasi olarak bilinen SGS sirketinden özellikle aldigimiz BRC-IoP Belgesine de bu sene Versiyon 5 ile girdik ve ancak bes minör ile verilebilen AA Grade ile bu belgeyi aldik. Iki belgenin örtüsen noktalarinin kazanimlarindan da istifade ettik.”

Peki ya BRC-IoP nedir?

BRC-IoP Belgesi de kalitede ürün güvenliginin ispatlandigi bir sertifikasyon. Bu belgelendirme ile ilgili olarak da sirketin Kalite Güvence ve Yasal Isler Müdürü Ümit Öztek, bilgi verdi: “BRC-IoP, kalitemizin sürdürülebilir oldugunu kanitlayan bir belge. Üretime profesyonel bir bakis açisi getiren ve özgüvenimizi pekistiren bir süreç oldugunu söylemeliyim. Bu belge bize ekibin künyelerini de içeren bir damga veriyor. Bu damga müsterilerimizin bizi tercih ettiklerinde en iyi matbaa ile karsi karsiya olduklarini gösteren bir belge olarak kalitemizi, tescilliyor. Hangi asamada tescilliyor, buna da deginelim;

resim5_flokBRC IoP bütün çalisanlari kalite güvence & kalite kontrol sistemine dahil eden bir bütün. Bu sistem ile güvenli gida üretimini destekleyen insan sagligina uygun güvenli ambalajlarin üretilmesini sagliyoruz. Tüm çalisanlari sistemin içine dahil eden -ki bahçivandan üretim müdürüne kadar, binanin fiziki durum ve korumasindan baski alaninda bulunacak kimyasal miktarlarina kadar ve tabii ki baski asamasini da dahil ederek detaylandiran bir belgelendirme.

Flok Ambalaj’da tüm süreçler dahilinde kalite kontrol ve üretimle tamamen bir entegrasyon içinde çalisiyoruz. Satin alma da buna dahildir. Üretimin talebini alan satin alma bizimle irtibata geçer. Satin almanin yapilacagi tedarikçiyi denetime gideriz. Bu denetim matbaanin ölçeklerine uygun bir tedarikçi olup olmadigini belirler. Üretim kaliteyi onaylar, biz kalite güvence olarak tedarikçinin denetimini gerçeklestiririz, fiyat en son asamada gelir. Bu süreç BRC’nin küçük bir parçasi. Kalite Güvence departmaninin bir de kalite kontrol ekibi var ki bu matbaada kalite kontrol sadece son ürün üzerinden degil, her asamada yapilan bir islemdir.

 CtP, mürekkep laboratuvari, baski, kesim, yaldiz, ayiklama her asamanin kendi kalite kontrolcüsü bulunur ve en sonda bir kalite kontrol bulunur. Biz Kalite Güvence ekibi olarak 9 kisilik bir ekibiz. Her baskiyi, her ürünü kontrol eden ve kendiliginden çalisan bir sistem olusturduk ve bu sistemi bir sürece bagladik. Bizi bu konuda denetleyen ve onaylayan ise Global bir firma SGS Türkiye belgelendirme kurulusudur.”

Flok Ambalaj’in tam bir titizlik ile çalistigini ve hatali ya da yüksek kalite içermeyen bir üretim yapmasinin neredeyse mümkün olmadigini gördükten sonra yapilan tüm bu yatirimlarin ticari karsiligini görüp görmedigi en önemli soru haline geldi. Çünkü özellikle iç piyasadaki fiyat baskisi ve fiyat kirma depresyonu hep bu yatirimlarin önünde bir engel olusturur. Maden, bu konuda bizi teyid ediyor: “Sadece cihazlarin yillik kalibrasyonlari bile önemli bir yatirim harcamasi gerektiriyor ki biz mesela burada bir mürekkep laboratuvari kurduk. Herhangi bir mürekkep üreticisinin sahip oldugu gerekli ekipmanlari bünyemizde olusturduk, Mürekkep karisim laboratuvarimizda  mürekkep tedarikçilerimizden aldigimiz konsantre ürünlerle, tüm pantone kodlarini bünyemizde üretebiliyoruz. Dolayisiyla yaptigimiz tüm yatirimlarla birlikte is anlaminda bir tatmin söz konusu ama ancak bunun elbette ticari bir yönü de var. Bu yatirimlarin karsiligini görebilmemiz için bu kaliteyi gerektirdigi fiyata satabilmemiz lazim. Ancak iç piyasada bu kaliteyi ölçen bir puantaj yok. Bu sebeple fiyat baskisi bizi ihracata yönlendiriyor. Iç piyasada var olan tamamen bir satin alma odakli, fiyat noktasindan hareketle yürüyen isler bize uygun degil. Müsteri konusunda bizi anlayan yatirimlari gören ve buna göre bize is veren bir müsteri potansiyeli elde etmek istiyoruz.”

35 yildir ayni çizgide

Flok Ambalaj kurucusu ve sahibi Bekir Yekeler de bu konuda Maden’i tasdik ediyor. Geçen 35 yil içinde üretim konusundaki hassasiyetlerinden hiçbir zaman taviz vermediklerini anlatan Yekeler, global pazarda yarisan bir matbaayiz, diyor: “Dünya ne yapiyorsa onu yapiyoruz. Son nokta nedir? Bu sorunun cevabinin pesindeyiz. 35 yil sonra geldigimiz noktada iç pazar bizim için ilgilenmedigimiz bir alan. Kim, neyi, nasil yapiyor bilmiyoruz. Kendi içinde çalisan bir firmayiz. Bugüne kadar müsterilerimiz bizim için özel oldu. Müsteri odakli olduk. Fiyat kirmadik. Çalistigimiz her müsteri 15 -20 yildir çalistigimiz müsteri oldu bizim için. Avrupa’da bir plan ve program içinde çalisan uluslararasi bir pazar var. Eger baski bittiyse matbaa durur. Türkiye’de ise 7 gün 24 saat çalisma gibi bir inat var ki bu da fiyat baskisini ortaya çikariyor. Makineleri sürekli dolu tutmak için ortaya çikarilan bir fiyat kirma politikasindan bahsediyorum. Mesela, Avrupa’da bire üç çalisilir. Karton 100 ise fiyat 300’dür. Biz de 140 hatta 125’e çalisan matbaalar var. Bunu yaptiginizda katma deger olusturamazsiniz, çalisanin sosyal haklarini karsilayamazsiniz. Flok Ambalaj olarak bizim prensibimiz belirli saatlerde isimiz oldugu sürece çalismaktir. Finansimizi çok iyi tutariz. Her ayin sonunda bu firmayi kapatirsam borcum nedir hesabimizi yapariz. Pek çok matbaa bu hesabi yilda bir bile yapmiyor.

Biz de çalisanlarin çalisma süresi en az 15 yildir. 1984’den bu yana çalistigim usta var. Emekli ettigimiz çok sayida usta var. Eger çalisanin tüm haklarini zamaninda verirseniz, egitirseniz yatirim yaparsaniz yani insan kalitesini yükseltirseniz tüm Avrupa matbaalarindan öne geçersiniz. Böylelikle makine, malzeme tüm dünyada ayni olmasi esiginden insan kalitesi ile geçersiniz. Biz de öyle yapiyoruz.” Flok Ambalaj’in üretimin %80’i ihraç ediliyor. Direkt ya da dolayli olarak. Dolayisiyla fiyat baskisinin ortadan kalktigi bir durumda gerçek fiyatlar ile en üst düzeyde kalite ile üretim yapma imkani doguyor. Iç pazarda bunun basarili olamamasinin bir sebebini de “Satin alma neyi aldigini bilmiyor. Sadece kaça aldigini biliyor” diyerek açiklayan Yekeler’e göre “Türkiye’de satin almanin da egitimden geçmesi lazim.  En ucuza nasil alabilirim sorusu matbaaciligin sorunu olarak en önemli sebep.”

Isini dogru yapan bir matbaa

Söylesimizi takip eden matbaa turu sonunda iyice emin olduk ki Flok Ambalaj, tüm piyasa baskilarindan uzakta Hadimköy’deki üretim tesisinde yilin her günü 24 saat çalismak gayesinden uzak sadece en iyi baskiyi ve gidaya en uygun ambalaji üretmek gayesinde bir matbaa. Bu görüntüsü ile ülkemizin de yüz aki ambalajcilarindan biri haline gelen Matbaayi Türkiye’nin ilk ugra belgesi ve tüm bu titiz çalismalarindan dolayi tebrik ediyor ve basarilarinin devamini diliyoruz.

 

Makelenin aslina bu linkten http://www.matbaateknik.com.tr/turkiyenin-ugra-ile-tescillenen-ilk-ve-tek-matbaasi-flok-ambalaj-oldu/ ulasabilirsiniz.

Flok Ambalaj 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.
FlokAmbalaj

TÜRKIYE`DE ILK VE TEK

resim2

Türkiye’nin ugra ile Tescillenen Ilk ve Tek Matbaasi Flok Ambalaj Oldu

Agustos ayinda BRC-IoP Kalite Belgesini AA Grade ile yenileyen Flok Ambalaj, Türkiye’nin ilk ugra belgesini de elde etti. ugra Sertifikasyonu, Matbaanin toplam sekiz ISO standardina sahip oldugunu, tescil ediyor.

AKIF TATLISU – Karton Gida Ambalaji konusunda Türkiye’nin en önemli ilk bes matbaasindan biri olan Flok Ambalaj, ugra Belgesi ile ispatladigi baski kalitesi sayesinde bu belgeye sahip ilk Türk matbaasi oldu. Kisisel bir yorum olarak eklemek isterim ki Flok Ambalaj Türkiye’de gezdigimiz çok sayida matbaa içinde tüm hijyen, düzen ve laboratuvar titizligindeki baski odalari ile ön plana çikan iki matbaadan biri. Öyle ki matbaayi gezen pek çok yabanci müsteri ve matbaacinin da hayran kaldigi bir üretim tesisi.

Türkiye’de ilk ve tek

resim1_flokMatbaanin Üretim Müdürü Riza Maden, Pantone matbaasi olduklarini, anlatiyor. Bu sebeple ikinci adimin Pantone Belgelendirmesi olacagini, söyleyen Maden, ilk asamada FOGRA yerine ugra standartlarini tercih sebeplerini de tüm standardizasyon çalismalarini büyük titizlikle yürütmeleri ve çok detayli olarak birçok farkli açidan denetlenmek istemeleri, olarak özetliyor. FOGRA’nin önemine dikkat çekerek bugüne kadar 18 matbaada FOGRA PSO standardizasyon tescili yapildigini ancak Flok Ambalaj olarak ugra’nin Türkiye’deki ilk ve tek belgelendirdigi matbaa olmayi seçtiklerini anlatan Maden, Odak Bilgi Teknolojileri’nin uzmanligi ve ugra denetçisi Göksel Sen’in rehberligi ile sahip olduklari tescilin 8 kriter üzerinden yapildigini, anlatiyor. Maden, Isviçre’den gelen denetçi tarafindan toplam 8 kriterden 7’sinin Flok Ambalaj bünyesinde yapildigi 8’inci kriter için baski örneklerinin Isviçre’de ölçülerek belgenin çok yüksek bir skorla alindigini, sözlerine ekliyor.

ugra’nin farki

ugra belgesi sadece ISO 12647-2 PSO standardini kapsamiyor. Belge tam olarak ISO 12647-2’nin yani sira ISO 9000, ISO 15930, ISO 15076, ISO 12646, ISO 12647-7 ve ISO 3664 standartlarini da denetliyor ve tescil ediyor. Bu haliyle bir bütün olarak Organizasyon ve Dokümantasyondan baslayip Baskiya uzanan sürecin tamaminin standardizasyonunu onaylayan belgenin, alinma süreci epeyce yorucu ve zahmetli bir dizi islemleri kapsiyor. Flok Ambalaj ugra müracaati öncesinde SGS’den aldigi BRC-IoP Belgesi ile zaten pek çok basamagi atlamis durumdaydi, diyor Maden ve ugra’nin en önemli kazanimlarindan biri olarak da istenen organizasyon kitapçigini isaret ediyor. ugra,  standardizasyon için müracaat eden matbaadan üretimin tüm asamalarini anlatan, detaylandiran bir kitapçik hazirlamasini istiyor. Aslinda bu kitapçik böylelikle matbaanin da üretim manifestosu olarak ortaya çikiyor. Iki türlü avantaj sagladigini söyleyebiliriz; matbaa müsterilerine üretimin ispatlanmasi için bir referans ve matbaadaki herhangi bir asamadaki ise baslayan herkesin üretimin hangi degerlerle nasil gerçeklestirilecegine dair rehber olarak nitelenecek hazir bir üretim kitabi ile üretime hizli intibaki. Maden, belgelendirme sürecini söyle anlatiyor:

ugra Belgelendirme süreci

“Flok Ambalaj olarak ugra’ya müracaat eden ilk matbaa olmamiz çok hizli hareket etmemize ragmen bizim için 1,5 aya uzanan bir süreci beraberinde getirdi. Belgelendirmenin gerektirdigi yatirimlarin sonrasinda tüm detaylari içeren hazirliklarimizi tamamlayarak basladik. CtP’den baskiya tüm is akislarini gerçeklestirdik ve denetime hazir hale geldik.

resim3_flokBelgeyi almaya hazir oldugumuzu taahhüt ettik. ugra belgesinde farkli olarak “yerinde denetim” söz konusu. Sabah 08:30’da baslayip aksam 19:00’da sonlanan bir denetim geçirdik. Zorlu bir süreç oldugunu söylemeliyim. Çünkü sadece baskinin kalitesine degil, baski süresine, fire sayisina kadar denetlenen bir süreçti. Onayli tabakaya geçisin çok hizli bir sekilde gerçeklestirilmesi gerekiyordu. Bizim için de Göksel Bey için de heyecanli bir süreçti, basariyla astik. 8 inci kriter için onayli tabakanin Isviçre’de onaylanmasi sonucunda yüksek bir skorla belgeyi almaya hak kazandik. Flok Ambalaj olarak önemli bir adim attigimizi söylemek gerek. Diger ambalaj matbaalari için de örnek olusturacagimizi umuyor ve diliyorum. Cihazlarin kalibre edilme seklinden baskiya hazirlamaya uzanan tüm süreçleri içeren kitapçik hazirlama zorunlulugu da çok faydali bir kazanç oldu. Flok Ambalaj olarak ugra’ya sahip olabilmemiz konusunda BRC-IoP sertifikasyonunun önemli bir katkisi oldu. Zaten en siki belgelendirme firmasi olarak bilinen SGS sirketinden özellikle aldigimiz BRC-IoP Belgesine de bu sene Versiyon 5 ile girdik ve ancak bes minör ile verilebilen AA Grade ile bu belgeyi aldik. Iki belgenin örtüsen noktalarinin kazanimlarindan da istifade ettik.”

Peki ya BRC-IoP nedir?

BRC-IoP Belgesi de kalitede ürün güvenliginin ispatlandigi bir sertifikasyon. Bu belgelendirme ile ilgili olarak da sirketin Kalite Güvence ve Yasal Isler Müdürü Ümit Öztek, bilgi verdi: “BRC-IoP, kalitemizin sürdürülebilir oldugunu kanitlayan bir belge. Üretime profesyonel bir bakis açisi getiren ve özgüvenimizi pekistiren bir süreç oldugunu söylemeliyim. Bu belge bize ekibin künyelerini de içeren bir damga veriyor. Bu damga müsterilerimizin bizi tercih ettiklerinde en iyi matbaa ile karsi karsiya olduklarini gösteren bir belge olarak kalitemizi, tescilliyor. Hangi asamada tescilliyor, buna da deginelim;

resim5_flokBRC IoP bütün çalisanlari kalite güvence & kalite kontrol sistemine dahil eden bir bütün. Bu sistem ile güvenli gida üretimini destekleyen insan sagligina uygun güvenli ambalajlarin üretilmesini sagliyoruz. Tüm çalisanlari sistemin içine dahil eden -ki bahçivandan üretim müdürüne kadar, binanin fiziki durum ve korumasindan baski alaninda bulunacak kimyasal miktarlarina kadar ve tabii ki baski asamasini da dahil ederek detaylandiran bir belgelendirme.

Flok Ambalaj’da tüm süreçler dahilinde kalite kontrol ve üretimle tamamen bir entegrasyon içinde çalisiyoruz. Satin alma da buna dahildir. Üretimin talebini alan satin alma bizimle irtibata geçer. Satin almanin yapilacagi tedarikçiyi denetime gideriz. Bu denetim matbaanin ölçeklerine uygun bir tedarikçi olup olmadigini belirler. Üretim kaliteyi onaylar, biz kalite güvence olarak tedarikçinin denetimini gerçeklestiririz, fiyat en son asamada gelir. Bu süreç BRC’nin küçük bir parçasi. Kalite Güvence departmaninin bir de kalite kontrol ekibi var ki bu matbaada kalite kontrol sadece son ürün üzerinden degil, her asamada yapilan bir islemdir.

 CtP, mürekkep laboratuvari, baski, kesim, yaldiz, ayiklama her asamanin kendi kalite kontrolcüsü bulunur ve en sonda bir kalite kontrol bulunur. Biz Kalite Güvence ekibi olarak 9 kisilik bir ekibiz. Her baskiyi, her ürünü kontrol eden ve kendiliginden çalisan bir sistem olusturduk ve bu sistemi bir sürece bagladik. Bizi bu konuda denetleyen ve onaylayan ise Global bir firma SGS Türkiye belgelendirme kurulusudur.”

Flok Ambalaj’in tam bir titizlik ile çalistigini ve hatali ya da yüksek kalite içermeyen bir üretim yapmasinin neredeyse mümkün olmadigini gördükten sonra yapilan tüm bu yatirimlarin ticari karsiligini görüp görmedigi en önemli soru haline geldi. Çünkü özellikle iç piyasadaki fiyat baskisi ve fiyat kirma depresyonu hep bu yatirimlarin önünde bir engel olusturur. Maden, bu konuda bizi teyid ediyor: “Sadece cihazlarin yillik kalibrasyonlari bile önemli bir yatirim harcamasi gerektiriyor ki biz mesela burada bir mürekkep laboratuvari kurduk. Herhangi bir mürekkep üreticisinin sahip oldugu gerekli ekipmanlari bünyemizde olusturduk, Mürekkep karisim laboratuvarimizda  mürekkep tedarikçilerimizden aldigimiz konsantre ürünlerle, tüm pantone kodlarini bünyemizde üretebiliyoruz. Dolayisiyla yaptigimiz tüm yatirimlarla birlikte is anlaminda bir tatmin söz konusu ama ancak bunun elbette ticari bir yönü de var. Bu yatirimlarin karsiligini görebilmemiz için bu kaliteyi gerektirdigi fiyata satabilmemiz lazim. Ancak iç piyasada bu kaliteyi ölçen bir puantaj yok. Bu sebeple fiyat baskisi bizi ihracata yönlendiriyor. Iç piyasada var olan tamamen bir satin alma odakli, fiyat noktasindan hareketle yürüyen isler bize uygun degil. Müsteri konusunda bizi anlayan yatirimlari gören ve buna göre bize is veren bir müsteri potansiyeli elde etmek istiyoruz.”

35 yildir ayni çizgide

Flok Ambalaj kurucusu ve sahibi Bekir Yekeler de bu konuda Maden’i tasdik ediyor. Geçen 35 yil içinde üretim konusundaki hassasiyetlerinden hiçbir zaman taviz vermediklerini anlatan Yekeler, global pazarda yarisan bir matbaayiz, diyor: “Dünya ne yapiyorsa onu yapiyoruz. Son nokta nedir? Bu sorunun cevabinin pesindeyiz. 35 yil sonra geldigimiz noktada iç pazar bizim için ilgilenmedigimiz bir alan. Kim, neyi, nasil yapiyor bilmiyoruz. Kendi içinde çalisan bir firmayiz. Bugüne kadar müsterilerimiz bizim için özel oldu. Müsteri odakli olduk. Fiyat kirmadik. Çalistigimiz her müsteri 15 -20 yildir çalistigimiz müsteri oldu bizim için. Avrupa’da bir plan ve program içinde çalisan uluslararasi bir pazar var. Eger baski bittiyse matbaa durur. Türkiye’de ise 7 gün 24 saat çalisma gibi bir inat var ki bu da fiyat baskisini ortaya çikariyor. Makineleri sürekli dolu tutmak için ortaya çikarilan bir fiyat kirma politikasindan bahsediyorum. Mesela, Avrupa’da bire üç çalisilir. Karton 100 ise fiyat 300’dür. Biz de 140 hatta 125’e çalisan matbaalar var. Bunu yaptiginizda katma deger olusturamazsiniz, çalisanin sosyal haklarini karsilayamazsiniz. Flok Ambalaj olarak bizim prensibimiz belirli saatlerde isimiz oldugu sürece çalismaktir. Finansimizi çok iyi tutariz. Her ayin sonunda bu firmayi kapatirsam borcum nedir hesabimizi yapariz. Pek çok matbaa bu hesabi yilda bir bile yapmiyor.

Biz de çalisanlarin çalisma süresi en az 15 yildir. 1984’den bu yana çalistigim usta var. Emekli ettigimiz çok sayida usta var. Eger çalisanin tüm haklarini zamaninda verirseniz, egitirseniz yatirim yaparsaniz yani insan kalitesini yükseltirseniz tüm Avrupa matbaalarindan öne geçersiniz. Böylelikle makine, malzeme tüm dünyada ayni olmasi esiginden insan kalitesi ile geçersiniz. Biz de öyle yapiyoruz.” Flok Ambalaj’in üretimin %80’i ihraç ediliyor. Direkt ya da dolayli olarak. Dolayisiyla fiyat baskisinin ortadan kalktigi bir durumda gerçek fiyatlar ile en üst düzeyde kalite ile üretim yapma imkani doguyor. Iç pazarda bunun basarili olamamasinin bir sebebini de “Satin alma neyi aldigini bilmiyor. Sadece kaça aldigini biliyor” diyerek açiklayan Yekeler’e göre “Türkiye’de satin almanin da egitimden geçmesi lazim.  En ucuza nasil alabilirim sorusu matbaaciligin sorunu olarak en önemli sebep.”

Isini dogru yapan bir matbaa

Söylesimizi takip eden matbaa turu sonunda iyice emin olduk ki Flok Ambalaj, tüm piyasa baskilarindan uzakta Hadimköy’deki üretim tesisinde yilin her günü 24 saat çalismak gayesinden uzak sadece en iyi baskiyi ve gidaya en uygun ambalaji üretmek gayesinde bir matbaa. Bu görüntüsü ile ülkemizin de yüz aki ambalajcilarindan biri haline gelen Matbaayi Türkiye’nin ilk ugra belgesi ve tüm bu titiz çalismalarindan dolayi tebrik ediyor ve basarilarinin devamini diliyoruz.

 

Makelenin aslina bu linkten http://www.matbaateknik.com.tr/turkiyenin-ugra-ile-tescillenen-ilk-ve-tek-matbaasi-flok-ambalaj-oldu/ ulasabilirsiniz.

Flok Ambalaj 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.